Doslova malebné mestečko v srdci Sardínie

Autor: Zuzana Haceková | 16.3.2014 o 20:55 | (upravené 16.3.2014 o 21:19) Karma článku: 6,99 | Prečítané:  1499x

Orgosolo - je vám ten názov povedomý? Mestečko sa preslávilo filmom Banditi z Orgosola. Ale nie to nás tam na našej ceste naprieč Sardíniou pritiahlo. Informácie o mestečku, kde sú domy plné rôznofarebných grafitov, ktoré sa rovnajú umeleckým dielam, nám nedali spať. Nevedeli sme si to predstaviť a skutočnosť nám vyrazila dych.

 

Nie len náš turistický sprievodca, aj miestni pri našich krátkych taliansko-anglických rozhovoroch, nám radili určite mesto Orgosolo neobísť. Z hlavnej cesty je potrebné vyraziť do kopcov, úzke cestičky sa hadia vyššie a vyššie. Čoraz častejšie stretávame dobytok pasúci sa okolo cesty, respektíve priamo na ceste. Je poznať, že toto je už ich kraj. Pastieri s chlebom a syrom zabaleným v batôžku a palicou v ruke sa pomalým krokom presúvajú za svojimi ovečkami.

 

Konečne tabuľa mesta. Začína úplne všedne, nič vás pri vstupe neupozorní na jeho výnimočnosť. No už pri parkovaní pred pešou zónou vítajú turistov prvé maľby. Čím ďalej kráčame tým sú neuveriteľnejšie, takmer každý dom nesie na svojej fasáde svoj vlastný príbeh. Okolitá atmosféra vás pohltí. Ticho, pokoj. „Obrazy" znázorňujúce výjavy zo Starého zákona, či tragické udalosti z dejín. Pri maľbe ženy, ktorá pochováva synov zabitých vo vojne, nám mráz prebehne po chrbte.

Dočítali sme sa dve varianty vzniku týchto malieb, nazývaných „murales".

1. Miestny učiteľ so svojimi žiakmi chceli vyjadriť svoj postoj k zlým sociálnym podmienkam.

2. Odpor, protest obyvateľov voči obsadeniu mesta vojakmi a zriadeniu vojenskej základne. Keď v roku 1967 všetci obyvatelia vyšli pred mesto a v tichosti zatarasili cestu blížiacemu sa vojsku a následne, keďže tichý protest bol účinný zaznamenali tieto udalosti na stenách svojich domovov.

V každom prípade sa maľby rokmi postupe dopĺňali, ale vždy v duchu odmietania nejakej politickej situácie, teroristického útoku, vojny... Maľby sú neuveriteľné a celé mestečko tiahnuce sa do kopca dýcha jedinečnou atmosférou. Prekvapuje nás, že žiadna z malieb nie je počmáraná mladými sprejermi, ktorí u nás popíšu všetko. V obchode s miestnymi produktmi nám predavač rozpráva, že maľby si každý obyvateľ váži, mesto je pre turistov atraktívne práve vďaka nim. Znamenajú pre nich každodenný chlieb. Ale rovnako sú na nich ich vlastné dejiny, osudy ich rodín a preto by si nikto nedovolil túto pamiatku znesvätiť. Pri návšteve Sardínie nesmiete toto mestečko obísť, stojí za to.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?